Клоп спечели първата голяма битка с Гуардиола

Борусия Дортмунд надигра Байерн и спечели Суперкупата на Германия

по статията работи: Константин Симидчийски | 28.07.2013 | 09:35

Борусия (Дортмунд) направи дебюта на Хосеп Гуардиола за Байерн Мюнхен кошмарен, след като възпитаниците на Юрген Клоп надиграха Байерн с 4:2 на "Сигнал Идуна Парк" и спечелиха Суперкупата на Германия.

Първата част бе за Борусия, но единствено Ройс успя да отбележи в 6' след грешка на вратаря. Втората част бе далеч по-вълнуваща, след като Робен изравни в 54, но само три по-късно домакините водеха с 3:1 след автогол на Буйтен и гол на Гюндоган.

Робен върна надеждите на гостите в 64', но при контраатака в 57' Обамеянг даде на Ройс, който отбеляза на празна врата за крайното 4:2.

Така Борусия успя да върне малко от самочувствието си, след като само преди няколко месеца Байерн спечели Шампионската лига с успех с 2:1 над немския си съперник. Освен това европейският шампион направи требъл - успех, който досега е недостижим за друг отбор.

Гуардиола пък загуби първия трофей, който Байерн трябваше да защитава, след като миналата година баварците спечелиха трофея с триумф именно срещу Борусия.

Клоп заложи на любимото с и 4-2-3-1, като атаката беше водена от Роберт Левандовски, а зад него действаха Блашчиковски, Ройс и Гюндоган. Шахин и Бендер действаха зад тях. Защитното каре беше поверено на Хумелс, Шмелцер, Бендер и Гроскройц, а на вратата бе Вайденфелев.

Пеп имаше далеч повече проблеми и заложи на Щарке на вратата, а в защита действаха Лам, Буйтен, Алата и Боатенг. Тиаго започна също като титуляр, а пред него действаха Робен, Мюлер, Кроос и Шакири. Мандукич беше оставен сам в нападение.

Липсата на Швайнщайгер се оказа решаваща, като още в 6' домакинският натиск даде резултат - Удар на Гюндоган не бе спасен умело от Щарке и Ройс стигна до топката, реализирайки на празна врата - 1:0.

Байерн осъществи няколко добри атаки, но Вайденфелер направи няколко решаващи спасявания, докато Щарке направи нови грешки, които обаче бяха оставени безнаказани от възпитаниците на Пеп.

Втората част предложи много емоции на зрителите, които бяха смълчани в 54', когато Робен успя да върне равенството. Само в рамките на следващите три минути обаче Борусия отново дръпна и взе решителен аванс.

Гюндоган центрира остро в наказателното поле, а Буйтен в опита си да изчисти, забоде неспасяем удар с глава - 2:1. В 57' пък Гюндокан успя да се справи с Лам, влезе в наказателното поле и технично отбеляза с помощта на страничната греда.

Баварците се хвърлиха в атаки и това доведе до гол на Робен, който получи хубав пас от Лам, като беше точен от 10 метра разстояние. Последваха и много опасни моменти пред Вайденфелер, но Манджукич на два пъти пропусна.

Най-чистото положение беше в 80', когато Тиаго напомни за себе си с брилянтен пас към Мюлер, който обаче нацели горната греда. Обамеянг пък се беше появил на терена и това реши мача. Той изпусна две положения, но в 87' той отново напредна сам срещу Щарке, но този път пусна вляво, където Ройс засече във вратата - 4:2