Куба разби Бразилия в първи мач от финалите на Световната лига

В зала "Арена Армеец" възпитаниците на Орландо Блекууд буквално унищожиха световния шампион и подгряха публиката за предстоящия сблъсък между България и Германия

по статията работи: Иво Вецев | 04.07.2012 | 19:30

Куба започна отлично финалите на Световната лига в София, след като в първия мач от програмата на турнира се наложи категорично над световния шампион Бразилия с 3:0 (25:19, 26:24, 25:22) в зала "Арена Армеец".

За пореден път възпитаниците на Орландо Блекууд показаха, че ще Олимпиадата само ще загуби от качеството си поради тяхната липса. Те демонстрираха чудесна игра и силен колектив срещу момчетата на Бернардо Резенде, които така и не показаха играта, която ги направи най-силния тим в последните 7-8 години.

Детето чудо на кубинския волейбол Вилфредо Леон демонстрира невероятната си форма и беше най-добрият играч на терена. Той завърши с 15 точки, като цели 5 бяха реализирани директно от начален удар. Абреу Роландо Сапеда пък реализира 12 с мощната си лява ръка, а Бел добави още 11.

За Бразилия най-резултатен беше Дос Сантош, който реализира 13. Под нивото си игра Данте Амарал, който отбеляза едва 7 точки. Резервата Де Соуса пък се включи добре с 11.

Двубоят започна равностойно, като двата отбора вървяха точка за точка до 4:4, когато Куба успя да запише три поредни точки благодарение на страхотната игра на кубинското чудо Вилфредо Леон и Хенри Бел- 7:4, а след атака на Сапеда техническото прекъсване дойде при 8:5 за Куба.

Играчите на Орландо Блекууд продължиха да са по-добри на терена, като бразилците не изглеждаха като страшилището, което са през последните 10 години. Вилфредо Леон забиваше от всяка позиция на полето, а Селесао допускаше доста неточности в атака и защита, което доведе до 5 точки разлика при 16:11. Разликата дори достигна до 8 точки при 23:15 след нова силна серия на Бел и Леон. Все пак Бразилия успя да съкрати разликата до 6, но не и да обърне мача и след аут на Ендреш геймът приключи при 25:19.

Втората част започна по същия начин като първата - 4:4 при напълно равностойна игра, но паузата дойде в полза на Куба, която се възползва от три аута на Бразилия и поведе с 8:4. Селесао се опита да обърне развоя на нещата, но нещата останаха непроменени до следващата пауза, която дойде при 16:12, като в тези минути отново Бел поддържаше разликата между двата тима.

Геймът отиваше към своя логичен край, след като Сапеда, Леон и Бел направих разликата 5 точки при 21:16. Сидао, Данте Амарал и Уолъс де Соуса показаха своите умения за 22:20, а резултатът беше изравнен при 24:24, след като Куба изпусна две поредни точки за завършването на гейма. Сапеда и Бел обаче отново бяха над всички и с две успешни атаки донесоха победата на Куба във втората част - 26:24 и 2:0 в геймовете.

И третата част започна точка за точка до 5:5, но след това Бразилия направи 3 много добри блокади, след които последваха чудесни отигравания на Бруно, Данте и Уолъс за 5:8 при техническото прекъсване.

Първоначално Селесао успя да задържи аванса си, а Данте дори я увеличи при 7:11, но капитанът на Куба Вилфредо Леон поведе своите към обрат след серия от силни забивки и мощни сервиси, които доведоха до 14:13 в полза възпитаниците на Блекууд. Отборите продължиха да играят точка за точка, като след забивка на Бел се стигна до 16:15.

Страхотна блокада в центъра позволи на Куба да атакува, а Меса през центъра даде 2 точки аванс за неговия тим - 18:16 и таймаут за Резенде. Кубинците успяваха умело да запазят разликата в своя полза, след като успяха да неутрализират силните сервиси на Лукаш и Данте Амарал - 21:19. След атака на Сапеда и аут на Уолъс Куба стигна до аванс от 3 точки, а грешка при сервиса на Бразилия даде 3 поредни мачпойнта на Куба. Първият не беше реализиран, но при втория Меса заби през центъра и подпечата победата на своя тим с 25:22 и 3:0 в геймовете.