Лацио е на финал след трилър срещу Ювентус

"Орлите" водеха до 90-ата минута, допуснаха изравняване и стигнаха до победата секунди по-късно

по статията работи: Даниел Любомиров | 29.01.2013 | 23:54

Лацио постигна знаменита и инфактна победа над Ювентус с 2:1 и за първи път от 2009-та година се класира на финала в турнира за Купата на Италия.

"Орлите" се виждаха спокойни победители в срещата в 90-ата минута, когато грешка в защитата позволи на Юве да изравни резултата на 1:1. 120 секунди по-късно обаче резервата Серджо Флокари успя отново да върне аванса на домакините с точен изстрел с глава и по този начин класира тима си напред.

Екшънът в добавеното време не спря дотам, защото Себастиан Джовинко илезе на стрелкова позиция в пеналтерията, но изстрелът му бе париран от въздесъщия вратар Федерико Маркети. При добавката на празна врата обаче Клаудио Маркизио не можа от един метър да прати кълбото в мрежата, а Юве - в продълженията.

Резултатът бе открит от уругвайския халф Алваро Гонсалес в 53-ата минута, след като той се възползва от прекрасно центриране на Кристиан Ледесма, за да открие головата си сметка в надпреварата.

Артуро Видал наказа колективна грешка в отбраната на Лацио и посече Маркети в 90-ата минута също с плонж изравни 1:1. Серджо Флокари обаче бе точен с глава след центриране от корнер и даде началото на празненствата на "Олимпико".

Видео от драматичната развръзка, головете и епичния пропуск на Клаудио Маркизио в 95-ата минута вижте при колегите от Sporta.bg

Така "орлите" елиминираха шампиона и носител на Суперкупата на Италия с общ резултат 3:2, след като при визитата си в Торино измъкнаха равенство, главно благодарение на блестящия си вратар Федерико Маркети.

Самият той имаше работа и в днешния сблъсък на "Олимпико", но трябваше да се намесва решително в края на първото полувреме, когато попречи последователно на Мирко Вучинич и Себастиан Джовинко да отбележат.

Лацио ще има възможността да се бори за 6-ата си Купа на Италия, след като за последно триумфира в надпреварата през 2009-та година след 1:1 и 6:5 при дузпите срещу Сампдория. Тогава "орлите" също отстраниха Ювентус на полуфиналите след две победи с по 2:1.

"Старата госпожа" отново няма да може да вдигне Купата за първи път от 1995-та година, когато я спечели за рекорден 9-ти път. Миналият сезон Юве стигна до края на турнира, но отстъпи пред Наполи с 2:0 и не можа да направи дубъл след шампионската титла.

Лацио може да се изправи на финала срещу градския съперник Рома, ако "вълците" на 17-ти април защитят крехката си преднина от 2:1 в първия мач срещу Интер, като предстои дуелът да се пренесе на "Джузепе Меаца".

През първото полувреме двата тима играха подчертано пасивно и се стараеха по-скоро да не допускат гол, отколкото да щурмуват противниковата врата. Съперниците залагаха предимно на центрирания в наказателните полета, но те бяха обречени, защото прекалено малко бяха възможните адресати, а за сметка на това защитниците винаги внимаваха за високи топки.

В 45-ата минута обаче страхотна акция по дясното крило на "Старата госпожа" изведе Мирко Вучинич на стрелкова позиция по диагонала. Черногорският национал моментално отправи удар към вратата, но Федерико Маркети го отрази по прекрасен начин.

Именно стражът на "орлите" беше главният герой в предишния мач на "Ювентус Стейдиъм", защото многобройните му спасявания отчаяха нападателите на Юве.

Маркети имаше отново сериозна работа във втората добавена минута на първата част, когато Джовинко овладя отлично с финт топката в наказателното поле, а след това стреля към вратата, но право в ръцете на голкипъра. Ако беше вложил повече сила и по-добре бе насочил топката, нисичкият нападател можеше да донесе заслужен аванс на гостите.

От нищото Лацио откри резултата в 53-ата минута и направи задачата на "Старата госпожа" значително по-тежка. Кристиан Ледесма получи пред наказателното поле и с прекрасно параболично центриране прати топката на далечната греда, а там Алваро Гонсалес с летящ плонж насочи кълбото неспасяемо в обратния ъгъл - 1:0.

В 62-ата минута Ернанеш блъсна тежко главата си в тази на Лука Мароне и в следствие на това целия му ляв профил беше в кръв. Бразилецът трябваше да излезе принудително на носилка и бе заменен от Сенад Лукич. Малко по-късно Антонио Конте пусна в игра Андреа Пирло, за да придаде повече мощ на халфовата си линия.

За съжаление на гостите обаче те отново нямаха ясна визия как да покорят крепостта на "орлите", защото разчитаха предимно на центрирания и далечни удари, които се оказваха твърде неточни.

Въпреки всичко неубедителните изяви в защита първо на Биава, а след това и на Раду позволиха на Видал да се промуши и да прати топката в мрежата пред погледа на Маркети - 1:1.

В ответната атака се стигна до корнер, който се оказа щастлив за домакините, защото Флокари успя да засече с глава центрирането и оформи крайното 2:1 в 93-ата минута.