Литекс обърна Локомотив (София), Лудогорец с класика над Монтана

Лудогорец отново си върна лидерството в А група, а Литекс е четвърти, на 4 точки зад отбора от Разград

по статията работи: Мариян Найденов | 31.10.2011 | 20:12

Отборът на Литекс се поздрави с победа с 2:1 над Локомотив (София) в последния мач от 11-ия кръг в А група, игран на стадион "Българска армия" в София. Сред малцината, дошли да наблюдават двубоя бяха новият старши треньор на ЦСКА Димитър Пенев и племенникът му Любослав, който пък е фаворит за поста национален селекционер на България.

Домакините от Локомотив (София) откриха резултата в 22-та минута след точно изпълнена дузпа от Марчо Давчев, но шампионите стигнаха до пълен обрат, а в герой за ловчанлии се превърна Светослав Тодоров, който отбеляза и двете попадения във вратата на столичани, съответно в 56-та и 80-та минута.

Срещата започна с малко закъснение, заради дупка в мрежата на една от вратите. Литекс първи стигна до голово положение, след като в 10-та минута Христо Янев изпълни пряк свободен удар, топката бе избита и попадна в Александър Цветков, който веднага стреля, но вратарят на Локо Валентин Галев бе на мястото си и спаси.

Столичните "железничари" отвърнаха с много опасна атака три минути по-късно (13'), когато Преслав Йорданов нахлу на скорост в наказателното поле и стреля силно, но Галев успя със сетни сили да докосне топката и тя излезе в корнер.

Така се стигна до 21-та минута, когато главният съдия Николай Йорданов отсъди дузпа за нарушение на Петър Занев срещу Искрен Писаров в наказателното поле, а Марчо Давчев превърна 11-метровият наказателен удар в гол за 1:0.

До края на полувремето не се случи нищо по-интересно, с изключение на един удар с глава на Преслав Йорданов в 27-та минута, който обаче не намери очертанията на вратата, и двата отбора се оттеглиха на полувремето с гол актив в сметката на Локомотив (София).

След почивката футболистите на Литекс се хвърлиха в атаки, за да заличат негативния за тях резултат и бяха много близо на два пъти - първо Христо Янев стреля опасно от фаул в 46-та минута, Галев боксира, но след това нямаше кой да засече топката. Осем минути по-късно (54') пък влезлият като резерва Момчил Цветанов се възползва от грешка в защитата на Локомотив и намери Мирасема сам на дузпата, но бразилецът направи по-трудното в случая, не уцелвайки вратата.

Все пак усилията на Литекс бяха възнаградени в 56-та минута, когато Мирасема се реваншира за пропуска си с чудесен извеждащ пас към Светослав Тодоров и ветеранът в атаката на Литекс не сбърка за 1:1.

Малко по-късно (61') Локомотив (София) бе много близо отново да поведе в резултата, но Мирза Мешич направи невероятен пропуск от няколко метра. Последваха силни минути за възпитаниците на Антон Велков, които пропуснаха още няколко положения пред вратата на противника.

Така се стигна до 80-та минута, когато Литекс нанесе втория си удар в мача, а в прегръдките на съотборниците си отново се озова Светослав Тодоров, който отбеляза гол близнак на първото си попадение в мача, за да донесе трите точки на гостите.

До края на срещата футболистите на Локомотив (София) се опитаха да стигнат поне до изравнително попадение и бяха много близо до това в последната минута на двубоя, когато Отанга Итуа в опита си да изчисти топката, нацели напречната греда на собствената си врата, след което топката тупна на голлинията, преди защитник на Литекс да я изчисти. В крайна сметка до нов гол в мача не се стигна и Литекс си тръгна с трите точки от София.

След тази победа ловчанлии събраха 24 точки, с които заемат 4-то място във временното класиране на А група, на точка зад третия Черноморец и на четири от лидерите Лудогорец и ЦСКА. Локомотив (София) пък е на 11-а позиция с 11 точки.

В другия мач от А група, който се игра по-рано днес, Лудогорец отново се изравни на върха с ЦСКА, след като записа безпроблемен успех с 3:0 над Монтана. Победата на играчите от Разград бе материализирана още през първия половин час от двубоя, а след това те концентрирано контролираха остатъка от срещата.

Марселиньо откри резултата още в 1-та минута, а в 14-та Александър Барт се извиси над бранителите на Монтана и с глава покачи преднината на домакините. В 30-та пък отново Марселиньо се откъсна от опеката на противниците си и реализира третия гол за Лудогорец.

Така възпитаниците на Ивайло Петев излязоха на първо място с 28 точки, колкото има и ЦСКА, но "червените" победиха само с 1:0 Левски и изостават с две попадения в головата разлика. Монтана пък заема 10-та позиция с 12 пункта.