Роджър Федерер последва Рафа Надал и напусна Australian Open

Новак Джокович срази шампиона с 3:0 сета и ще играе финал в Мелбърн

по статията работи: iNews.bg | 27.01.2011 | 13:27

Новак Джокович (Сърбия) победи с 3:0 сета световния №2 и носител на 16 титли от Големия шлем Роджър Федерер в първа полуфинална среща от тазгодишното издание на Australian Open. Сърбинът показа по-голяма увереност и демонстрира най-доброто от своя тенис почти през целия двубой, което му донесе заслужен успех над настоящия шампион от Мелбърн. В страхотен двубой на централния корт Ноле взе отделните части със 7-6(3), 7-5, 6-4 и след като вчера от надпреварата отпадна поставеният под №1 в схемата Рафаел Надал, днес това стори и №2 – Роджър Федерер.

Първата част започна с възможност за пробив пред Федерер, дошла след две двойни грешки от страна на Джокович. Все пак сърбинът успя да спечели подаването си, а двубоят продължи с дълги и равностойни разигравания, като двамата тенисисти успяваха да печелят подаванията си. Стигна се до 4-4, когато Ноле бе изправен пред най-трудния си сервис гейм, но след няколко равенства в резултата все пак сърбинът успя да го спечели и да поведе в геймовете. Федерер отговори с два поредни гейма на нула, а Джокович също сервира добре и даде само точка на своя опонент докато сервираше, изпращайки мача в тайбрек.

13-ия гейм започна чудесно за Ноле, който поведе с два минипробива и 5-2. Федерер успя да върне едни пробив, но още в следващото разиграване Джокович отново подаването на Фед и затвори тайбрека със 7-3, с което поведе и в сетовете.

Втория сет започна с гейм на нула за Федерер, а Джокович спокойно изравни. При второто си подаване швейцарецът пък предостави и първата възможност за пробив в мача пред своя противник, а Ноле не сгреши и поведе с 2:1. Още в следващия гейм обаче Федерер върна пробива, а след това успя да поведе и с 3:2, след като значително подобри своята игра. След прекрасна защита на световния №2 се стигна и до 4:2 в негова полза, а веднага след това той затвърди втория пробив и остана само на гейм от спечелването на сета.

Именно в този момент обаче настъпи и страхотен срив в играта на Федерер, който не спечели нито един гейм до края на втората част. За сметка на това Джокович се възползва от всички свои възможности и записа цели пет поредни гейма. Федерер сервираше изключително зле, като процентът му на първи сервис падна под 50 процента. При 6-5 в полза на Ноле сърбинът не трепна и спечели категорично подаването си, повеждайки с 2:0 сета.

Третата част започна с гейм за Федерер, а в следващото разиграване Джокович отрази три възможности за пробив и изравни. В третия гейм обаче това не бе сторено от Федерер, който допусна изоставане от две точки. Швейцарецът сервира добре и изравни резултата, но след това предостави нова трета възможност и след бекхенд в аут Джокович поведе с 2:1.

В следващия гейм Ноле успя да затвърди своя пробив, а в последвалите няколко подавания и двамата успяваха да печелят заставайки на сервис. Стигна се до резултат 4-3 в полза на сърбина, който позволи неговият противник да стигне до възможност за пробив. Със страхотен ас обаче сърбинът я отрази веднага, за да се стигне до няколко последователни равенства. Все пак обаче Джокович допусна нова точка за пробив и този път Федерер не сгреши, изравнявайки резултата.

Още в следващия гейм обаче Ноле достигна до нов пробив след няколко поредни разочароващи удари на Федерер от бекхенд – един от най-слабите му компоненти днес. Сервирайки за мача Джокович започна с двойна грешка, но след това стигна до два мачбола. Федерер се справи, но при третия опит сърбинът остана хладнокръвен и изпрати четирикратния носител на трофея и настоящ шампион от Откритото първенство на Австралия у дома.

Във финалния двубой Новак Джокович ще се изправи срещу победителя от двубоя между Анди Мъри (Великобритания) и Давид Ферер (Испания), които играят утре. Сърбинът е шампион в Мелбърн през 2008-а година и ще търси втори успех на австралийска земя срещу двама тенисисти без титла от Големия шлем в кариерите си.