Едва 6% от работещите българи практикуват спорт, сочат данни от Националното представително изследване за физическата дееспособност, което обхваща трудоспособното население на страната на възраст между 18 и 65 години и е част от проекта "Никога не е късно за ново начало”.
Изследването бе представено от Петър Живков, заместник директор на агенция МБМД. За сравнение, в миналото спортуващите българи са били 45%. Констатирано е, че други 45% от трудоспособното население на България пушат, 40% употребяват алкохол, а 20% употребяват сол над нормалното.
Анализът показва още, че 57% от работещите българи извършват физическа активност на работното място, 39% работят предимно седнали, а 4% - прави. По време на работа 68% от хората са подложени на стрес, а 72% от анкетираните признават, че изпитват умора на работното място. Хората в трудоспособна възраст у нас, които извършват работа, свързана с използването на компютър, са 42%. Българите в активна възраст изминават средно по 3 километра и 870 метра на ден, но повече от половината от анкетираните прекарват свободното си време в пасивна почивка.
Социологическото изследване дава представа и за здравословното състояние на работещите у нас. 13% от тях споделят, че имат оплаквания от медицински характер. 17% страдат от заболявания в момента, а 9% са имали сериозни заболявания в миналото.
18% от населението в трудоспособна възраст има наследствена обремененост от хипертония, 6% - от исхемична болест на сърцето, 5% - от мозъчно-съдови заболявания, а 8% - от диабет. 4% от изследваните са с диагноза захарен диабет.
Средните ръст и тегло на българите в активна възраст са съответно 169 см и 75 кг, като при мъжете тези показатели са 174 см и 81 кг, а при жените – 163 см и 69 кг. Младите хора са с най-висок ръст. Тенденция е с повишаване на възрастта теглото да се увеличава.
На базата на ръста и теглото е изчислен индексът на телесна маса. Данните показват, че 34% от анкетираните са с наднормена телесна маса, 21% са затлъстели, а 2% са с тежка форма на затлъстяване. Едва 4% от трудоспособните българи са с телесна маса под нормата, а 39% са с нормални показатели на ръста спрямо теглото си.
Във връзка с популяризирането на спорта като начин на живот Министерството на физическото възпитание (МФВС) и спорта стартира "Дни на отворените врати” на спортни обекти в големите градове на България.
Инициативата е част от проекта "Никога не е късно за ново начало”, който се изпълнява от МФВС с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Ръководител на проекта е г-жа Соня Костова, директор на дирекция "Административно и правно обслужване” в МФВС.
Всички желаещи ще имат възможност напълно безплатно да посетят общо 28 избрани спортни зали и комплекси и да изберат предпочитания от тях и техните близки спорт.
До края на месец февруари 2012 г. всеки обект ще бъде отворен по 150 часа по предварително зададен график. Футбол, волейбол, баскетбол, лека атлетика, хандбал, шорттрек, фигурно пързаляне, тенис на маса, фитнес, спортни танци, бокс, фехтовка, аеробика, тенис, мини-голф, бадмингтон и вдигане на тежести са само част от спортовете, които всеки желаещ ще може да практикува в рамките на кампанията.
Важна част от проекта "Никога не е късно за ново начало” са и трите кампании за популяризиране на масовия спорт, които ще се проведат в периода ноември 2011 – февруари 2012 г. и ще обхванат всички региони на страната. Работещите българи ще бъдат привлечени към спортните комплекси, стадиони и зали, за да се включат в инициативите на МФВС заедно с най-големите спортисти и треньори на България като Йордан Йовчев, Евгени Иванов, Константин Папазов, Йорданка Благоева, Евгения Раданова, Симона Пейчева, Елис Гури и др.
Проектът вече има facebook страница, а следващата седмица ще бъде активиран и специалният сайт www.zastrashen.bg.
Министерството на физическото възпитание и спорта ще усвои 3 423 275.26 лева за реализиране на проекта "Никога не е късно за ново начало”.
В неговия край ще бъде направено заключително изследване за ефекта от реализирането му и ще бъдат създадени национални програми за спорт, двигателна активност и социален туризъм.
Тук можете да видите графика на спортните обекти с отворени врати