Станаха ясни първите 1/4-финалисти на Евробаскет

В голяма драма Сърбия взе реванш от Турция, Испания пък победи Франция в спор за първото място

по статията работи: Краси Киров | 12.09.2011 | 11:10

След изиграването на последните срещи от група Е на Евробаскет 2011 в Литва вчера, станаха ясни и първите 1/4-финалисти в тазгодишната надпревара, като борбата за първите четири места в потока не мина без емоции и драма.

Действащият шампион Испания покори върха в групата след победа в прекия сблъсък за първото място с Франция, нанасяйки първо поражение на "петлите" на престижния форум - 96:69.

Важно е да се отбележи обаче, че французите изиграха мача с голяма част от резервния си състав, а големите звезди от НБА - Хоаким Ноа и Тони Паркър пък получиха заслужена почивка за срещата.

Хуан Карлос Наваро бе най-резултатен за победата на "Ла Фурия" с 16 точки, а с една по-малко за успеха допринесе Руди Фернандес. За "петлите", завършили втори в групата, Кевин Сарафен наниза 18 пункта, а с 16 остана Али Траоре.

Битките за 3-4 място, даващи право на участие в 1/4-финалите обаче бяха с далеч по-емоционален заряд. Тимът на Сърбия спря устрема на Турция с драматична победа с една точка разлика - 68:67 и така си осигури виза за следващата фаза на турнира.

Успехът на западните ни съседи бе своеобразен реванш за поражението на Световното първенство миналата година, което не само бе на същата дата - 11 септември, но и отново бе с една точка (тогава Турция се наложи над "плавите" с 83:82 - бел.ред).

Домакинът Литва зарадва родната си публика и също се промъкна сред най-добрите 8 на форума след победа над коравия тим на Германия с 84:75 в изключително оспорван сблъсък, който буквално се реши в последната минута.50 секунди преди финалната сирена резултатът бе равен - 75:75, но безответна серия на литовците от 9:0 реши мача в тяхна полза и ги класира напред в турнира.

Испания, Франция, Сърбия и Литва ще научат съперниците си на 1/4-финалите днес след изиграването на последния етап от група F на надпреварата.