Македония не надскочи себе си и загуби от Испания на Евробаскет

Испанците, водени от Хуан Карлос Наваро, преодоляха съпротивата на коравия балкански отбор в последната четвърт

по статията работи: Даниел Любомиров | 16.09.2011 | 19:39

Впечатляващият рейд на Македония към титлата от Евробаскет бе прекратен в полуфиналния двубой на турнира от абсолютния фаворит за отличието Испания, която продължи по пътя си към короната на Стария континент. "Ла Фурия", подвизавайки се в бели екипи, съкруши коравия тим на югозападните ни съседи, воден от Бо МакКейлъб с 92:80.

Така иберийците ще очакват с нетърпение края на следващия полуфинал между Франция и Русия, защото победителят от него ще бъде техният опонент в спора за титлата.

Срещата бе изпълнена с интрига до последната сирена, а на полувремето Македония водеше с една точка на далеч по-именития си противник, което индикираше за възможността зрителите да станат свидетели на непредвидимо събитие на Евробаскет. В крайна сметка обаче четвъртата част се оказа решаваща за изхода от срещата, като Перо Антич и компания не успяха да поддържат темпото на класните испански играчи, които натрупаха солиден аванс, стигнал до размерите на 12 точки.

Най-заплетен мачът бе между 20-ата и 27-ата минута, когато резултатът бе предимно равен, а македонците тъкмо бяха възстановили паритета след краткотраен подем на Испания в началото на втората четвърт.

В последните три минути и двата тима имаха по пет отборни нарушения, като това помогна за покачването на адреналина, но югозападните ни съседи не успяха да осъществят финален щурм.

Основен принос за победата на действащия европейски шампион имаше Хуан Карлос Наваро, който наниза цели 35 точки, комбинирани с 4 добавки и 1 асистенция. Пау Гасол също имаше сериозен коефициент на полезно действие със своите 22 точки, 17 добавки и 3 паса.

Бо МакКейлъб реализира 25 пункта за Македония, а известният в България с кариерата си в Лукойл Академик Перо Антич се отчете със 17, докато Владо Илиевски също бе активен и отбеляза 15 точки.

В мача за последното място, даващо право на участие в квалификационния турнир за Олимпиадата в Лондон 2012 Гърция победи Сърбия с 87:77 и със сигурност ще финишира в топ 6 на Евробаскет. Утре "елините" ще играят с домакина Литва за петата позиция, а Сърбия ще спори със Словения в протоколна среща за разпределение на седмото и осмото място.