Тренто отново ще спори за златните медали в Доха

Воденият от Радостин Стойчев тим ще защитава световната си корона, а съперник на италианците ще бъде полският Ястржебски (Вегил)

по статията работи: Константин Симидчийски | 13.10.2011 | 21:20

Носителят на титлата Трентино Диатек (Тренто) се класира за трети пореден път на финала на Световното клубно първенство по волейбол, след като тази вечер воденият от Радостин Стойчев тим се наложи с 3:1 (25:22, 25:21, 19:25, 25:14) над руския гранд Зенит (Казан) в мач от 1/2-финалите на надпреварата, игран в зала "Еспайър" в катарската столица Доха.

За националния ни селекционер това бе мач №200 начело на европейския и световен клубен шампион, като неговите възпитаници му направиха възможно най-добър подарък по случая. Срещата бе и повторение на тазгодишния финал на европейската Шампионска лига, а както се случи и тогава, победител в сблъсъка отново бе италианският отбор.

Най-резултатен в мача бе Максим Михайлов от тима на Зенит с 25 точки, докато за Тренто най-ефективен бе българският национал Матей Казийски с 17 точки за поредния триумф на италианците. Ян Щокър и Хуантоарена пък завършиха с по 16 точки за Тренто.

Съперник на Матей Казийски и компания във финала ще бъде полският Ястржебски (Вегил), който по-рано днес елиминира бразилския СЕСИ (Сао Пауло) в другия 1/2-финал на първенството.

Радостин Стойчев стартира двубоя със стартов състав Рафаел Де Оливейра, Ян Щокър, Матей Казийски, Османи Хуанторена, Емануеле Бирарели, Митар Джурич и либерото Андреа Бари, като битката в Доха очаквано започна равностойно. В края на гейма Тренто взе решаващ аванс с 24:21, благодарение на успешни атаки на Хуантоарена и Щокър, а грешка при сервис на Волков затвори гейма при 25:22 в полза на шампионите.

Подобно на първата част, втората до голяма степен протече при изравнени сили, стигайки се до 16:16. Последва обаче моментен спад в играта на Зенит, от което Тренто светкавично се възползва, дръпвайки с 22:17. Руснаците намалиха до 23:21, но това бе и всичко от тях в гейма, завършил при резултат 25:21 в полза на Тренто.

В третата част Зенит се представи по-силно, а възпитаниците на Владимир Алекно съумяха да останат в битката за финала, макар и вече изоставайки с два гейма спрямо своя съперник. Така се стигна и до четвъртия гейм на срещата, който се оказа и последен за тази вечер. Тренто съумя да дръпне напред още в средата на частта, повеждайки с 15:9. В следващите минути Зенит съвсем свали гарда, при което се стигна и до 20:11 в полза на Тренто. Последва доиграване на гейма, а при 25:14 Тренто вече ликуваше, осигурявайки си визи за финалния сблъсък.

Двубоят с Ястржебски е утре от 19 часа българско време, като преди това ще се проведе и мачът за бронзовите медали, между тимовете на Зенит и СЕСИ.