Барселона показа на Сантос разликата между Европа и останалия свят

Барселона очаквано срази Сантос на финала на Световното клубно първенство и за втори път се окичи с отличието от турнира

по статията работи: Даниел Любомиров | 18.12.2011 | 14:22

Барселона очаквано срази Сантос на финала на Световното клубно първенство и за втори път се окичи с отличието от турнира. Каталунците нямаха никакви проблеми срещу носителя на Копа Либертадорес и след първите 45 минути водеха комфортно с 3:0, а в крайна сметка спечелиха с 4:0.

Лео Меси откри резултата още в 16-ата минута, а в 22-ата Шави Ернандес покачи на 2:0. Последният гол преди почивката бе дело на Сеск Фабрегас и отново дойде след смущаващи грешки в отбрана за Сантос.

През второто полувреме Даниел Алвеш нацели гредата и не можа да запише името си сред голмайсторите, но пък направи третата си асистенция в двубоя, извеждайки Меси сам срещу вратаря за крайното 4:0.

Така Барселона е новият световен клубен шампион, а с поведението си на терена на стадион "Нисан" възпитаниците на Хосеп Гуардиола доказаха, че са на светлинни години напред спрямо шампиона на Южна Америка. Бразилският клуб пък демонстрира единствено липса на синхрон в отбрана и показа защо завърши едва на 10-та позиция в родния си шампионат.

Суперзвездите на Сантос Неймар и Гансо пък по никакъв начин не индикираха, че притежават по-висока класа от съотборниците си и тотално разочароваха, както направиха с екипа на Бразилия по време на Копа Америка.

Очаквано Барса наложи предимство във владеенето на топката още от самото начало, а Сантос само веднъж си позволи да се доближи до наказателното поле на каталунците през първия четвърт час. Тогава шут на Неймар бе блокиран и по никакъв начин не представляваше опасност за вратата, пазена от Виктор Валдес.

Европейският шампион създаде първото си голово положение в 12-ата минута, когато Лео Меси успя да се освободи от опеката на бранителите в бяло и направи пробив през центъра. Аржентинецът стигна до наказателното поле и отправи точен изстрел, който бе париран от вратаря на Сантос Рафаел. При добавката Сеск Фабрегас отново стреля в тялото на голкипъра и не можа да открие резултата.

Все пак, закономерно, с оглед на по-активните си действия, Барселона стигна до попадение в 16-ата минута, макар и след сериозна грешка в защита за бразилския клуб. Меси подаде към Фабрегас, той върна на Шави, който пък изведе зад бранителите Меси. Топката сякаш мина през тялото на Дурвал, който бе длъжен да изчисти, но носителят на Златната топка овладя и елегантно прехвърли Рафаел - 1:0. От голлинията Бруно Родриго можеше да отклони кълбото с атрактивно изпълнение, но лекият контакт, който осъществи с него, не беше достатъчен.

Комичните прояви на дефанзивната линия на Сантос доведоха и до бърз втори гол в полза на Барселона. С няколко паса през центъра каталунците си спечелиха предимство, а от десния фланг Даниел Алвеш центрира успоредно на границата на пеналтерията за Шави. Отново двама бранители на бразилците не успя да спрат топката, а асистентът за първия гол без проблеми покачи резултата на 2:0.

Малко по-късно каталунците отново стигнаха до опасно положение с лекота, но този път Фабрегас се озова на стрелкова позиция и нацели страничната греда.

Все пак, мъчението за Сантос не бе приключило с последния съдийски сигнал за първото полувреме, защото в заключителните секунди на частта ново масово присъствие на играчи на "блауграна" в противниковата пеналтерия предизвика нов смут.

Бранителите на бразилския отбор на три пъти можеха да изчистят топката след подаване с пета на Меси към Алвеш и центрирането на десния бек. Вратарят Рафаел на два пъти спаси удари почти от упор на каталунски футболисти, но в крайна сметка топката стигна до Фабрегас, който от 2 метра я прати в мрежата - 3:0.

След почивката поведението на играчите и характетър на двубоя не се промени значително, но Барселона не залагаше в такава степен на атаките. Въпреки това само за 10 минути каталунците създадоха две голови положения, които обаче пропиляха, заради афинитета си към подаванията.

Даниел Алвеш в 53-ата минута реши не да стреля към опразнената врата след центриране на Меси, а по-скоро пробва да върне с глава към свой съотборник. Няколко секунди по-късно пък отново прекалено дългото комбиниране между играчите на Барса ги накара да пропуснат изгодна ситуация.

В 58-ата минута Сантос стигна до може би най-опасната ситуация пред Виктор Валдес - Неймар излезе очи в очи с вратаря на Барса, но се панира и се доближи прекалено близо до стража и ударът му бе безпроблемно париран.

До края темпото поспадна и футболистите на терена предпочитаха просто да дочакват коледната си ваканция - Сантос осъзна, че не притежава потенциал за почетен гол, а Барса до последно се опитваше да приспи опонента си с продължителни комбинации.

Независимо от този факт, в 79-ата минута Даниел Алвеш разтресе гредата и не можа да запише името си сред голмайсторите, но няколко секунди по-късно направи третата си асистенция в двубоя.

Двойно подаване между него и Меси изведе аржентинецът сам срещу Рафаел, при което Лео технично финтира безпомощния страж и на празна врата оформи крайното 4:0.