Венелина Венева и Петя Дачева отпаднаха още в квалификациите

Днес най-голямата ни надежда за медал в Истанбул Ваня Стамболова се класира без проблеми за полуфиналите на 400 метра

по статията работи: Мариян Найденов | 09.03.2012 | 11:46

Венелина Венева-Матеева (скок на височина) и Петя Дачева (троен скок) отпаднаха още в квалификациите в дисциплините си на Световното първенство по лека атлетика в зала в Истанбул (Турция).

Най-опитната състезателка в българския отбор Венева отпадна рано рано от надпреварата, след като направи три неуспешни опита още на първата височина в квалификациите, която беше 183 сантиметра. Венева, която е бронзова медалистка от Световното първенство в зала през 2001 година в Лисабон, остана далеч от най-доброто си постижение за сезона от 194 сантиметра.

Квалификационната норма за класиране на финала в Истанбул беше 195 сантиметра, като в пресявките освен Венева, участие взеха още 20 атлетки. Иначе опитната ни лекоатлетка има личен рекорд на закрито от 202 сантиметра, поставен в Лодз (Полша) през 2002 година.

Петя Дачева пък отпадна в квалификацията на троен скок. Тя постигна резултат от 13.65 метра и коригира личното си постижение за сезона, което беше 13.63 м. Дачева записа 13.65 м още в първия си скок, във втория регистрира 13.60, а в последния - направи фаул. Това не й стигна за класиране сред осемте най-добри за финала, а само за 11 място в група А.

Квалификационната норма за финала беше 14.30, за който по регламент се класират осемте най-добри от пресявките.

Другата ни представителка в дисциплината - Андриана Бънова, е във втората квалификационна група - Б, която е с начален час 11.50.

Днес на пистата излезе и най-голямата ни надежда за медал в Истанбул - Ваня Стамболова в коронната си дисциплина 400 метра.

Най-добрата атлетка на България за 2011 г.  без проблеми се класира за полуфиналите. Ваня завърши на второ място в първата серия, с време 52.97 сек. Преди нея финишира единствено европейската шампионка в дисциплината в зала Дениса Росолова (Чехия) с време 52.95 сек.

За полуфиналите, които по програма са от 19:50 часа в неделя (10 март), се класират първите две състезателки от всяка серия, плюс шестте най-бързи време от всичките шест предварителни бягания.