С много борба и характер България изкова втора победа на Евробаскет

Възпитаниците на Росен Барчовски се наложиха със 79:69 над Грузия в директна битка за третото място в групата, даващо право за участие в следващата фаза на турнира

по статията работи: Мариян Найденов | 05.09.2011 | 17:24

Българският национален отбор по баскетбол записа нова втора победа след пауза от 22 години в последния си пети мач от група D на Европейското първенство в Литва. Възпитаниците на Росен Барчовски се наложиха със 79:69 над Грузия в директна битка за третото място в групата, даващо право за участие в следващата фаза на турнира.

Така "лъвовете" постигнаха актив от две победи и три поражения в мачовете си от груповата фаза на надпреварата и ще трябва да изчакат резултата двубоя между Белгия и Украйна, за да разберат, дали ще се класират сред 12-те най-добри отбора на шампионата на Стария континент. Белгийците, срещу които трикольорите записаха първа победа на европейски финали от 22 години насам, излизат срещу украинците за първи успех на Евробаскет и ако успеят да го постигнат - то той ще класира "лъвовете" напред.

Невероятен мач за България направи Ърл Роуланд, който наниза 25 точки, от които пет тройки. Калоян Иванов се включи с две тройки и една борба не му достигна да запише дабъл-дабъл с общо 15 точки и 9 овладени топки. Брат му Деян също се постара, за да завърши срещата с 12 точки и 6 борби. Останалите трима баскетболисти, които отбелязаха точки за България в този мач - Филип Виденов, Петко Маринов и Божидар Аврамов реализираха по 9 пункта за победата.

За Грузия най-резултатен бе Виктор Саникидзе с 18 точки и 9 борби, Маркес Хейнс добави 15 точки, а Манучар Маркоишвили и Заза Пачулия се отчетоха с по 13, но те се оказаха недостатъчни за нещо повече от почетна загуба в този мач.

Селекционерът Росен Барчовски заложи на същата стартова петица, която използва и във вчерашния мач с Русия - Виденов, Роуланд, Деян Иванов, Върбанов и Маринов. България поведе с 3:0 след кош и фаул, реализирани от Ърл Роуланд. Грузинците обаче реагираха бързо и почти веднага успяха да обърнат за 7:5 в своя полза. След това последва поредица от пет безответни точки за Грузия и резултатът набъбна до 12:5.

Тогава дойде моментът на Павел Маринов, който се развихри и наниза осем поредни точки, за да доведе нещата до равенство - 15:15. До оставащите две минути до края на първата част грузинците допуснаха няколко грешки и от това се възползваха близнаците Деян и Калоян Иванови, добавяйки нови четири точки към актива на България за 19:15 след първия период.

Втората част започна с размяна на грешни от страна на двата отбора, но от ситуацията по-добре се възползваха грузинците, които успяха да съкратят преднината на "лъвовете" само на една точки - 19:18 след тройка на Маркес Хейнс. Росен Барчовски реагира като пусна в игра Чавдар Костов на мястото на капитана Филип Виденов, но резултатът от това беше, че Грузия поведе с 22:21. Българският селекционер веднага взе таймаут, след който грешките и неточната стрелба и при двата отбора продължиха, преди българските баскетболисти най-накрая да се отпушат с тройки на Божидар Аврамов и Павел Маринов, за да поведем отново в резултата - 27:26. До края на частта баскетболистите на Грузия отново дръпнаха в резултата, въпреки че зьа момент ентусиазмът им бе охладен от две поредни тройки на Ърл Роуланд, но все пак съперниците ни финишираха с три точки преднина първата половина на мача - 37:34 след тройка със сирената на Заза Пачулия.

Възпитаниците на Росен Барчовески започнаха чудесно в третата четвърт с бърза тройка на Ърл Роуланд за 37:37, но след това настъпиха силни минути за грузинците, които, подпомогнати и от няколко грешки на българите, успяха да натрупат аванс от шест точки - 43:37. "Лъвовете" обаче заиграха много организирано и не позволиха на съперника да се откъсне в резултата, а България изравни за 46:46 след чудесен индивидуален пробив на Калоян Иванов и нова тройка на Ърл Роуланд. До края на частта играта беше равностойна, но грузинците отново успяха да отбележат със сирената, за преднина от 55:52 преди последната част.

Последната четвърт започна равностойно и двата отбора играеха точка за точка, преди да дойде моментът на Деян Иванов, който реализира от зоната за три точки, за да поведе България за първи път в частта със 70:67 - 02:08 минути преди края на мача. След това Деян наказа грузинците с нова тройка, за да се стигне до преднина от седем точки за "лъвовете" минута и две секунди преди финалната сирена. След прекъсване за словенците - те пропуснаха два наказателни удара и до края на мача вече нямаше време, за да стигнат до нещо повече от почетна загуба, а България записа втората си победа на Евробаскет след крайното 79:69.