Твенте и Спортинг първенци в групите си, Божинов с първи гол в Европа

Твенте се наложи с минималното 1:0 при домакинството си на Фулъм, а Спортинг победи Цюрих с 2:0

по статията работи: Мариян Найденов | 02.12.2011 | 00:15

Спортинг (Лисабон) се наложи с 2:0 при домакинството си на Цюрих в мач от група D на Лига Европа. Така "лъвовете" си гарантираха първото място в групата, след като вече са недостижими на върха с 12 точки.

Българският нападател на Спортинг Валери Божинов започна като титуляр за своя отбор и остана на терена през всичките 90 минути, като се отличи с отбелязването на втория гол в мача. С него родният национал откри головата си сметка за лисабонския гранд в Лига Европа, като това беше и първо попадение на Божинов в европейските клубни турнири.

Домакините бяха по-добрия отбор по време на целия мач и заслужено се поздравиха с успеха. Рики ван Волфсвинкел откри резултата в 15-та минута, а крайното 2:0 бе оформено от Валери Божинов, който отбеляза хубав гол с глава след центриране на Диего Капел в наказателното поле.

В другия мач от група D Васлуй с Живко Миланов в състава си завърши наравно - 0:0 като домакин на Лацио и така двата отбора ще продължат борбата си за второто място и в последните си мачове.

След тази победа лисабонските "лъвове" се бетонираха на първата позиция в групата с актив от 12 точки. Втори и трети са Лацио и Васлуй с по 6 точки, а Цюрих е на последното четвърто място с 2 пункта.

Друг отбор с българско участие - Твенте се утвърди на първото място в група К, след като се наложи с минималното 1:0 при домакинството си на Фулъм. Единственото попадение в срещата падна в последните минути (89') и бе дело на Марк Янко.

Българският национален вратар на холандците Николай Михайлов бе титуляр за своя отбор и почти нямаше работа в този мач, защото ударите по посока на вратата му бяха много малко.

В другия мач от групата отборът на Висла (Краков) се наложи с 2:1 при гостуването си на Одензе и запази шансове да продължи напред в турнира. Българският нападател на поляците Цветан Генков беше в групата за мача, но остана на резервната скамейка и не взе участие в двубоя.

Така Твенте събра актив от 13 точки, с които си гарантира първото място в групата, Фулъм е на второ място със 7 точки, трети е  Висла със 6 точки и мач по-малко, а на последната четвърта позиция е Одензе без спечелена точка до момента.

В последния мач с българско участие за деня, отборът на Шалке се наложи с 2:1 над румънския Стяуа в среща от група J на Лига Европа, игран на стадион "Фелтинс Арена" в Гелзенкирхен. Така "миньорите" си осигуриха първото място в групата и продължаване в следващия кръг на надпреварата.

Българският защитник на Стяуа Валентин Илиев започна като титуляр и остана на терена през всичките 90 минути, но въпреки че имаше няколко решителни намеси, не успя да предотврати поражението на своя отбор.

Така Шалке вече е на 1/16-финалите в турнира, като първи отбор от група J с недостижимите за останалите отбори 11 точки. Втори е Макаби с 6 точки, следван от Стяуа и АЕК с по 5 пункта. Ако искат да се класират напред Валентин Илиев и компания ще трябва да търсят задължителен успех в последния си мач с АЕК.