Червен картон закопа Арсенал срещу шампионите

Сити вкара повече от веднъж на "Емирейтс" за първи път от 17 гостувания

по статията работи: Даниел Любомиров | 13.01.2013 | 19:51

Шампионът Манчестър Сити отговори подобаващо на предизвикателството на лидера Юнайтед и спечели с 2:0 второто по сила дерби от 22-ия кръг на Премиършип като гост на Арсенал.

"Гражданите" се поздравиха с успех на "Емирейтс Стейдиъм", който през годините се утвърди като един от най-негостоприемните за тях и по този начин продължават борбата за защита на титлата си в Англия.

Играчите на Роберто Манчини натрупаха комфортен аванс от два гола още до почивката, въпреки че босненският национал Един Джеко изпусна дузпа в самото начало на сблъсъка.

В 9-ата минута Лоран Кошчелни получи директен червен картон за игра с ръка в наказателното си поле и обрече "артилеристите" на страдания в дербито. Четвърт час преди края численият паритет бе възстановен след изгонване на капитана Венсан Компани за грубо нарушение.

Така традицията на сблъсъците между тези два отбора се запази - в последните 6 мача помежду им в първенството са били показани 6 червени картона.

Независимо от пропиляния шанс от бялата точка, Манчестър Сити поведе в резултата с красив гол на Джеймс Милнър в 21-ата минута на срещата. Това е трето попадение за английския национал през сезона, с който той прекрати 499-минутната голова суша за "гражданите" при визитите на Арсенал в Премиършип.

Шампионите не можеха да се похвалят с поразена мрежа на "Емирейтс" при последните си 5 гостувания в първенството, но днес се поздравиха с повече от един - в 32-ата минута Джеко отблизо на празна врата направи резултата 0:2.

Вижте тук видеа с най-важните моменти от последния сблъсък в неделния ден от Англия.

Босненският национал затвърди отличната си форма и вече има 4 попадения в последните 3 мача с екипа на Сити в Премиършип. В шампионата той се разписва за 10-ти път и общо за 16-ти през сезона, като изпреварва по показатели нападателя на Тотнъм Джърмейн Дефоу на 5-тото място при реализаторите във Висшата лига.

Така Манчестър Сити вече има 48 точки на второто място в класирането и отново се доближава на 7 спрямо лидера Манчестър Юнайтед. Арсенал пък остава 6-ти с 34 пункта и мач по-малко от повечето отбори в английския елит.

Още в 9-ата минута главният съдия Майк Дийн напомни защо не е долюбван от феновете на домакините. След центриране от корнер на Пабло Сабалета Кошчелни задържа във въздуха Джеко, който се готвеше да стреля с глава. Бранителят на Арсенал бе последен и това провокира Дийн не само да посочи бялата точка, но и да покаже директен червен картон.

При този съдия "артилеристите" са спечелили само 1 от последните си 16 мача в Премиършип и по всичко изглеждаше, че негативната тенденция ще продължи. Кошчелни пък има вече 3 червени картона на сметката си в кариерата си в Арсенал, а само трима души са били гонени по-често в историята на "топчиите" - Патрик Виейра, Мартин Киоун и Тони Адамс.

Джеко обаче нацели гредата от дузпата след намесата на Шчесни и не можа да открие резултата - любопитното е, че това е пети пропуск от бялата точка на грандовете от Манчестър, което е с 1 по-малко от актива на всички останали отбори в Премиършип.

Въпреки това в 21-ата минута очаквано гостите поведоха в резултата с много красив диагонален изстрел на Милнър. "Гражданите" изпълниха светкавично пряк свободен удар и топката бе подадена в наказателното поле за англичанина, който мощно я насочи неспасяемо за Войчех Шчесни - 0:1.

10 минути по-късно вече резултатът бе покачен на 0:2, като този път Джеко се озова на правилното място в точното време, за да довкара топката на празна врата. Стражът на Арсенал отклони със сетни усилия прострелно центриране на Милнър, но нямаше кой да спре босненския национал.

Това бе първият случай от 17 визити на "артилеристите", в който Сити бележи повече от един гол.

След подобен край на първо полувреме бе ясно, че домакините са изправени пред невъзможна мисия, предвид тежкото изоставане и числения пасив. Също така шампионите бяха печелили 65 от последните 67 мача в Премиършип, когато повеждат с два гола и бяха записали само 2 равенства.

В 49-ата минута "топчиите" можеха да инкасират трето попадение, но Джеко по някакъв начин не нацели вратата отблизо след ново центриране на Милнър. Домакините показаха някакви признаци на активизация, но стигаха само до центрирания и разбърквания в пеналтерията на шампионите.

В 70-ата минута отново гостите заплашиха да увеличат преднината си, когато Джеко изведе Тевес в наказателното поле. Аржентинецът напредна и пробва да преодолее Шчесни, но вратарят на Арсенал с ключова намеса отне топката от краката на Карлито.

Секунди по-късно "артилеристите" се доближиха до попадение, но изстрелът с глава на Оливие Жиру от 5-6 метра мина над гредата след центриране от фаул по дясното крило.

В 75-ата минута Майк Дийн показа втори червен картон в мача, след като Компани влезе с бутоните на двата си крака срещу Джак Уилшър. Белгийският бранител игра с топката, но застраши здравето на съперника си и логично бе изгонен директно. Манчини реагира моментално с изваждането на Тевес за сметка на Джолиън Лескът.

Така финалните мигове на дербито обещаваха интрига, но всъщност се стигна само до едно чисто голово положенио, когато Лескът изчисти пред голлинията след удар и пробив на Тио Уолкът. В крайна сметка шампионите спечелиха важни 3 точки и надвиха един от най-тежките си опоненти в Премиършип.