Левски се посрами в Европа за втора поредна година

България остана без представители в Европа през месец август

по статията работи: Иво Вецев | 26.07.2012 | 23:55

Безславното представяне в Европа на един от най-обичаните отбори в България Левски продължи за втора поредна година.

След като миналата година българският "гранд" отпадна още в началото на турнира от Спартак (Търнава), то сега "сините" се сгромолясаха още повече, след като Сараево сложи край на евромечтите на милиони още във втория предварителен кръг.

В мач реванш в Босна Сараево тотално надигра "новия" Левски и победи с 3:1, като по този начин с общ резултат 3:2 се класира напред в квалификационната фаза на турнира, докато Левски още веднъж остана само с големите амбиции.

Още до 14-ата минута Сараево водеше с 2:0 за ужас на току-що влезлите "сини" фенове, след като Хюсеинович (12) и Сулич (14) се подиграха със защитата. Карвальо от дузпа в 34-ата минута върна Левски сред живите, но в 63-ата минута Хюсеинович разби синята защита и уби всички европейски мечти - 3:1 след фамозен пробив през цялата защита.

Така Сараево ще се изправи срещу Сета в следващия кръг, а България остава без европейски футбол още през месец юли, след като Лудогорец, ЦСКА и Локомотив Пловдив в рамките на 24 часа отпаднаха от Европа. Ако трябва да бъдем честни, единствено шампионите заслужаваха да се класират напред в Шампионската лига.

Левски показа тотално безидейна игра, а ако не беше Пламен Илиев резултатът можеше да бъде и още по-трагичен за "синя" България.

Двубоят между Сараево и Левски започна без "сини фенове", които започнаха да влизат 10 минути след началото на срещата, след като са преминали през строги проверки на босненската полиция.

Те обаче изживяха истински шок в следващите 4 минути. Първо в 12-ата минута с дълъг пас бе намерен Хюсеинович, който бе пропуснат в типичен стил от Иво Иванов. Той си овладя топката, напредна и с премерен удар преодоля Пламен Илиев - 1:0 за Сараево.

Това не беше най-лошото за Левски, след като в 14-ата последва нова фрапантна грешка в синята отбрана. Хаджич проби необезпокояван отдясно и пусна в наказателното поле. Там Сулич изпревари 3-ма в синьо и с хубав удар за втори път преодоля Илиев. За гола голяма вина има Станислав Ангелов, който така и не се ориентира в ситуацията.

Двата гола изненадаха много играчите на Илиан Илиев, които не успяха по никакъв начин да застрашат вратата на своя домакин, като изключим един неточен удар на Карвальо. От своя страна Хаджич можеше да направи резултата класически, след като получи топката в наказателното поле, но ударът му бе чудесно спасен от Пламен Илиев.

В 32-ата минута пък при една от епизодичните атаки на Левски Татомирович направи феноменална глупост. В неособено опасна ситуация Ангелов центрира в наказателното, а там защитникът изблъска с лакът Иво Иванов. Съдията отсъди дузпа, а две минути по-късно Карвальо бе точен - 2:1 и Левски се измъкна от ада.

След гола "сините" определено заиграха по-добре, но до голово положение не се стигаше. Такова обаче имаше в полето на българския тим. В добавеното от съдията време поредният пас през цялата защита на Левски позволи на Сулич да остане сам срещу Илиев, но младият страж изпревари нападателя - 2:1 на полувремето.

Второто полувреме започна отново започна по-добре за Сараево, след като Станислав Ангелов трябваше да се намесва решително преди Хаджич да нанесе решителен удар. В 56-ата обаче капитанът сбърка, след като позволи лесно топката да стигне до Хюсеинович, който нанесе мощен удар от близо, но отново Пламен Илиев се намеси отлично - герой за Левски.

В 63-ата минута обаче "сините" отново попаднаха в деветия кръг на ада. Хюсеинович буквално се подигра със защитата на Левски, премина безпроблемно през четирима и след това от 12 метра с топовен удар направи безпомощен и безпогрешния Илиев - 3:1. 4 минути по-късно пък Хюсеинович можеше да довърши "сините", но от фаул стреля малко над горната греда.

Левски пък продължаваше да е тотално безидеен в атака, а единственото положение пред вратата на гостите дойде след центриране на Старокин в 72-ата минута в наказателното, където Карвальо не успя от близо да насочи топката във вратата.

На терена се появи и Жоао Силва, което обаче не промени особено събитията на терена, като нито един играч на Левски не се запомни с каквото и да е в атакуващ план, освен с отчайващи отигравания.

Сараево продължи да е по-добрият отбор, а в 73-ата минута и Илиев сгреши след далечен удар на домакините, но поправи грешката си бързо. В 81-ата пък отново той не се намеси добре при центриране, но босненските футболисти така и не нанесоха решителен удар.

"Синьото" безплодие продължи и в добавените 4 минути, като нито за секунда играчите на Илиан Илиев не застрашиха вратата на своите домакини.