Трудна победа за Левски на старта в Лига Европа

"Сините" победиха Сараево с минималното 1:0 пред 15 000 души на "Герена"

по статията работи: Иво Вецев | 19.07.2012 | 21:51

Левски започна успешно кампанията си в европейските клубни турнири през тази година при дебюта на Илиан Илиев начело на "сините".

26-кратните шампиони обаче не убедиха със своята игра, като надиграха босненския Сараево с минималното 1:0 на стадион "Георги Аспарухов".

Левскарите имаха превъзходство във владеенето на топката, но не създаваха никакви опасни положение пред вратата на своя съперник. В 72-ата минута обаче Гаджев избухна и с невероятен пас изведе резервата Симеон Райков, който успя да промуши топката между защитник и вратар, реализирайки единственото попадение в срещата.

Играта в нападение определено обаче не задоволи 15-те хиляди запалянковци на "Герена", но те поне могат да бъдат доволни от представянето на "синята" отбрана и най-вече това на новото попълнение Ромен Ели, който се намеси по страхотен начин в няколко критични ситуации.

По този начин Левски започна успешно кампанията си при новия наставник Илиан Илиев, но определено има доста неща за изглеждане в играта на "сините".

Новият старши треньор на Левски Илиан Илиев заложи в стартовия състав на 4 от новите попълнения - Ромен Ели, Станислав Ангелов, Марсиньо и Карвальо, а изненадващо на левия фланг действаше Христо Йовов. На вратата започна Пламен Илиев, а пред него бяха още Мюлдер, Иванов, Старокин, Гаджев и Рамос.

От самото начало на срещата Левски установи контрол в средата на терена и доминираше във владеенето на топката, но до сериозни положения така и не се стигаше. Няколко центрирания от крилата не донесоха нищо опасно, а Марсиньо беше неутрализиран от сгъстената отбрана на гостите от Босна.

Първата опасна ситуация дойде чак в 30-ата минута, като Рамос центрира към Карвальо, който успя да играе с глава, но ударът му излезе в аут. Най-доброто положение пък бе пропиляно от Христо Йовов, който в 35-ата минута стреля от фаул, насочи много добре топката в ъгъла, но ударът му бе избит от вратаря в корнер.

2 минути по-късно пък много добра "синя" атака завърши с пробив в наказателното поле на капитана Станислав Ангелов, който стреля плътно с левия крак, но Адилович отново беше на своето място и отрази удара.

Последваха две много силни атаки за Сараево, като в 39-ата минута Хюсеинович се озова на чудесна позиция, стреля силно, но Пламен Илиев спаси. Минута по-късно пък Хаджич намери Сулжич в наказателното, той от около 8 метра се опита да стреля технично в далечния ъгъл, но в крайна сметка не намери целта.

Полувремето завърши с нов натиск на Левски, но Карвальо и Влади Гаджев не успяха да придадат нужната острота в завършващата фаза на атаките - първото полувреме дойде при резултат 0:0.

Второто полувреме започна с две много опасни атаки за Сараево, умело изиграни от Хюсеинович. Първо в 48-ата минута той навърза няколко защитници на българския тим и подаде към Болшевич, който стреля опасно, но топката мина встрани. Няколко минути по-късно отново Хюсеинович навърза 5-има сини футболисти, но преди да нанесе удар Ели успя да го блокира.

Креативността на Левски определено липсваше, като нямаше ясна идея как да бъде преодоляна защитата на гостуващия тим, а Илиан Илиев смени яловия Христо Йовов с бързоногия Симеон Райков.

Отново Сараево стигна до опасно положение, след като Хюсеинович отново излезе на стрелкова позиция, но в последния момент Мюлдер се намеси и изби в корнер, а в 64-ата минута Иво Иванов се намеси решаващо и изчисти с глава центриране към Сулжич.

В 72-ата минута обаче всичко се промени с магически пас на Влади Гаджев. Халфът на Левски получи топката малко пред централния кръг и с десния крак по невероятен начин изведе Симеон Райков сам срещу вратаря. Лявото крило нахлу в наказателното, като се опита да си нагласи топката на левия крак. Това можеше да му изиграе лоша шега, но шутът му рикошира в крака на притичалия защитник, прехвърли вратаря и топката се оплете в мрежата - 1:0 за Левски след 70 минути безидейност.

В 82-ата минута Сараево беше близо до изравняване, но френският защитник Ромен Ели успя да се намеси добре и изби топката преди тя да попадне на главата на връхлитащия босненски футболист.

Три минути по-късно пък Сулжич проби по дясното крило, нахлу в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията, но отново Ели се намеси решително и спаси своите от изравняване.

В крайна сметка резултатът остана непроменен до края, като Левски все пак взе ценен гол аванс преди реванша в Босна след седмица.